Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... incadrarea gresita a amenzii in PV duce la anularea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

incadrarea gresita a amenzii in PV duce la anularea lui?

am luat un radar cu 85km/h in localitate...deci am depasit cu 35 km/h...mi s-a intocmit pv cu 6 puncte amenda (324 lei) si 3 puncte penalizare : fapta savarsita prev de art 121/1 din OUG 195/2002 repub si sanctionata de 101/2 si 108/1/c/3 din OUG 195/2002....as vrea sa stiu totusi daca am fost incadrat bine sau daca nu cum ar trebuit sa fie...dupa cum am citit art.121/1 a fost abrogat iar la art 108/1/c/3 trebuia sa primesc 4 puncte penalizare nu 3....deci o greseala....partea care ma intriga cel mai tare e problema cu punctele amenda...in codul rutier nu apare nicaieri depasirea de viteza intre 31-40 km/h (sau n-am gasit-o eu?)..in schimb am gasit o informatie interesanta de unde reiese ca trebuia sa primesc 4 pct amenda nu 6...unde gasesc legea asta? ce nr are...exista undeva? adresa [ link extern ] ...
Daca nu gasiti in OUG 195/2002, cautati si in Regulamentul de aplicare al acesteia. Sigur scrie acolo ceea ce doriti dvs. sa stiti.
In OUG de mai sus la art. 108 alin. 1, lit. c pct. 3 se prevede ca se dau 4 puncte penalizare pentru depasirea vitezei legale cu 31-40 km/h. Totodata, daca cercetati si art. 101 alin. 1 si 2 raportat la art. 98 alin. 4 lit. c, veti vedea ca se pedepseste cu amenda intre 6-8 puncte-amenda. Punctul-amenda are in acest moment valoarea de 54 de lei.
Deci, este corect. Mai bine va bucurati de cele 3 puncte, in loc de 4 si oricum ele expira in 6 luni.
multumesc pt informatii..am citit si eu deja Codul Rutier, OUG 195/02, etc...dar depasirea vitezei intre 31-40 km/h nu am gasit-o nicaieri...doar pe cateva site-uri am gasit informatia cu 4 pct amenda...am specificat linkul mai sus...aia ma doare pe mine cel mai tare...amenda nu punctele de penalizare...oricum am hotarat sa fac contestatie...sa vad ce se intampla...vroiam sa stiu daca apare undeva in lege (si in care?) fraza "depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei" se sanctioneaza cu X puncte amenda..cum e scris pe site-uri...
Tot nu stiu ce n-ati inteles!
Am scris mai devreme niste articole din OUG. Cititi-le doar pe acelea si veti vedea ca este prevazuta si depasirea vitezei cu 31-40 km/h!
Daca va grabiti cu plata amenzii, veti plati la jumatate... adica, 162 lei.
Poate aveti OUG in forma initiala, dar cautati-o pe aceea republicata si veti gasi ce doriti.
am citit-o republicata si actualizata in programul SInAct astazi...greseala mea , era vb de art 121/1 din RAOUG 195/2002 rep......art 101/2 zice " (2) Amenda contravenţională prevăzută la alin.(1) se aplică şi conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 4 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.c)." ; la aliniatul 1 din art.101 singura pozitie la care as putea fi incadrat este "9. nereducerea vitezei în cazurile prevăzute de regulament" iar art 108/1/c/3
spune : c) 4 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
3. depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;

Poate ca sunt eu mai greu de cap...Regulamentul de aplicare singura referire la viteza este Art.121
(1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa respecte viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care circula si pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum si cea impusa prin mijloacele de semnalizare.
(2) Nerespectarea regimului de viteza stabilit conform legii, se constata de catre politistii rutieri, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic. dar nu se specifica viteza de deplasare...eu n-am gasit pe SInAct actualizat la zi nici o referire la punctle de amenda in cuantum de 6 pt 31-40km/h..numa daca nu exista vreo anexa sau ceva...am intrebat si un politist de la circulatie si mi-a arata un RAOUG in care era specificat acest lucru...eu nu gasesc.. RAOUG a fost aprobat prin HG 1391/2006..

Oricum va multumesc pt raspunsuri
serpe66, utilizator
Nu e vorba ca sunteti greu de cap, dar n-ati gasit sau nu v-ati uitat unde trebuie. Daca si politistul a zis ca exista si v-a aratat, eu ce sa mai fac?
Va spun ca exista si cred ca nu v-ar anula procesul-verbal, ci din contra v-ar lua 4 puncte in loc de 3. Asa ca mai bine nu contestati.
Articolele sunt: art. 98 alin. 4 lit. c, art. 101 alin. 1 si 2 si art. 108 alin. 1, lit. c pct. 3. Eu n-am zis nimic de art. 121.
Pe deasupra, Internetul publica si multe prostii, pe langa lucruri bune.