Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... incadrarea gresita a amenzii in PV duce la anularea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

incadrarea gresita a amenzii in PV duce la anularea lui?

am luat un radar cu 85km/h in localitate...deci am depasit cu 35 km/h...mi s-a intocmit pv cu 6 puncte amenda (324 lei) si 3 puncte penalizare : fapta savarsita prev de art 121/1 din OUG 195/2002 repub si sanctionata de 101/2 si 108/1/c/3 din OUG 195/2002....as vrea sa stiu totusi daca am fost incadrat bine sau daca nu cum ar trebuit sa fie...dupa cum am citit art.121/1 a fost abrogat iar la art 108/1/c/3 trebuia sa primesc 4 puncte penalizare nu 3....deci o greseala....partea care ma intriga cel mai tare e problema cu punctele amenda...in codul rutier nu apare nicaieri depasirea de viteza intre 31-40 km/h (sau n-am gasit-o eu?)..in schimb am gasit o informatie interesanta de unde reiese ca trebuia sa primesc 4 pct amenda nu 6...unde gasesc legea asta? ce nr are...exista undeva? adresa [ link extern ] ...
DANRACHE a scris:

Daca nu gasiti in OUG 195/2002, cautati si in Regulamentul de aplicare al acesteia. Sigur scrie acolo ceea ce doriti dvs. sa stiti.
In OUG de mai sus la art. 108 alin. 1, lit. c pct. 3 se prevede ca se dau 4 puncte penalizare pentru depasirea vitezei legale cu 31-40 km/h. Totodata, daca cercetati si art. 101 alin. 1 si 2 raportat la art. 98 alin. 4 lit. c, veti vedea ca se pedepseste cu amenda intre 6-8 puncte-amenda. Punctul-amenda are in acest moment valoarea de 54 de lei.
Deci, este corect. Mai bine va bucurati de cele 3 puncte, in loc de 4 si oricum ele expira in 6 luni.

Nu va mai luati dupa toti avocatii de duzina , dute si fa-i contestatie e dreptul tau si in plus nu te poate sanctiona de 2ori pentru aceeiasi fapta. mi-am facut cont special pentru a te combate tampenile zise de unii.
tocmai am primit a 3-a citatie...la primele 2 nu m-am prezentat...pe langa citatie mi-a venit o scrisoare de intampinare de la IPJ de pe raza localitatii unde am primit amenda in care Politia cere Judecatoriei sa mentina p.v. pe care l-am contestat si sunt 2 fraze foarte interesante in scrisoare : "plansa radar nu o putem pune la dispozitia instantei, intrucat caseta pe care a fost inregistrata fapta contraventionala a fost inregistrata cu alte abateri la regimul circulatiei" si " in temeiul art.242 alin.2 din Codul de procedura civila, solicitam judecarea cauzei si in lipsa noastra" ...adica daca eu nu m-am prezentat de 2 ori la proces ei s-au gandit ca nu ma mai duc...cred ca la urmatorul termen am sa ma prezint....ceva sugestii despre ce sa spun si sa invoc?