avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... incadrarea gresita a amenzii in PV duce la anularea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

incadrarea gresita a amenzii in PV duce la anularea lui?

am luat un radar cu 85km/h in localitate...deci am depasit cu 35 km/h...mi s-a intocmit pv cu 6 puncte amenda (324 lei) si 3 puncte penalizare : fapta savarsita prev de art 121/1 din OUG 195/2002 repub si sanctionata de 101/2 si 108/1/c/3 din OUG 195/2002....as vrea sa stiu totusi daca am fost incadrat bine sau daca nu cum ar trebuit sa fie...dupa cum am citit art.121/1 a fost abrogat iar la art 108/1/c/3 trebuia sa primesc 4 puncte penalizare nu 3....deci o greseala....partea care ma intriga cel mai tare e problema cu punctele amenda...in codul rutier nu apare nicaieri depasirea de viteza intre 31-40 km/h (sau n-am gasit-o eu?)..in schimb am gasit o informatie interesanta de unde reiese ca trebuia sa primesc 4 pct amenda nu 6...unde gasesc legea asta? ce nr are...exista undeva? adresa [ link extern ] ...
Cel mai recent răspuns: serpe66 , utilizator 23:16, 2 Februarie 2009
DANRACHE a scris:

Daca nu gasiti in OUG 195/2002, cautati si in Regulamentul de aplicare al acesteia. Sigur scrie acolo ceea ce doriti dvs. sa stiti.
In OUG de mai sus la art. 108 alin. 1, lit. c pct. 3 se prevede ca se dau 4 puncte penalizare pentru depasirea vitezei legale cu 31-40 km/h. Totodata, daca cercetati si art. 101 alin. 1 si 2 raportat la art. 98 alin. 4 lit. c, veti vedea ca se pedepseste cu amenda intre 6-8 puncte-amenda. Punctul-amenda are in acest moment valoarea de 54 de lei.
Deci, este corect. Mai bine va bucurati de cele 3 puncte, in loc de 4 si oricum ele expira in 6 luni.



Nu va mai luati dupa toti avocatii de duzina , dute si fa-i contestatie e dreptul tau si in plus nu te poate sanctiona de 2ori pentru aceeiasi fapta. mi-am facut cont special pentru a te combate tampenile zise de unii.
tocmai am primit a 3-a citatie...la primele 2 nu m-am prezentat...pe langa citatie mi-a venit o scrisoare de intampinare de la IPJ de pe raza localitatii unde am primit amenda in care Politia cere Judecatoriei sa mentina p.v. pe care l-am contestat si sunt 2 fraze foarte interesante in scrisoare : "plansa radar nu o putem pune la dispozitia instantei, intrucat caseta pe care a fost inregistrata fapta contraventionala a fost inregistrata cu alte abateri la regimul circulatiei" si " in temeiul art.242 alin.2 din Codul de procedura civila, solicitam judecarea cauzei si in lipsa noastra" ...adica daca eu nu m-am prezentat de 2 ori la proces ei s-au gandit ca nu ma mai duc...cred ca la urmatorul termen am sa ma prezint....ceva sugestii despre ce sa spun si sa invoc?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 121/1 respectiv 101/2 din oug 195/2002 sunt abrogate? v_razvy v_razvy Buna ziua.Am fost sanctionat pentru depasirea vitezei intr-o localitate din Arges.In PV, agentul a completat la incadrarea faptei: art.121/1 din RAOUG ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, mi-a fost supendat permisul pentru o perioada de 60 ... Ing3ras86 Ing3ras86 Buna ziua, Mi-a fost supendat permisul pentru o perioada de 60 de zile pentru depasirea vitezei legale cu 41km in localitate (91 pe radar) si pentru ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am fost oprit de poliție pentru depășirea vitezei ... AlexandruV AlexandruV Bună ziua, Am fost oprit de poliție pentru depășirea vitezei pe un tronson de 50 km (aveam 83). Polițistul mi-a înmânat un PV cu avertisment (mă ... (vezi toată discuția)