avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... legea legea 677/2001 - protectia datelor cu caracter ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

legea legea 677/2001 - protectia datelor cu caracter personal

Buna ziua,
As dori sa intreb daca prelucrarea urmatoarelor date de catre o persoana fizica pe un site personal de divertisment intra sub incidenta legii 677/2001 privind confidentialitatea si protectia datelor personale:
La inregistrare se cere:
- username
- parola(nu e dezvaluita pe site)
- adresa de email(cu precizarea ca nu este dezvaluita pe site)

In modul edit utilizatorul mai poate adauga un avatar(poza funny, nu neaparat poza personala).

pe site legat de utilizatori se dezvaluie doar cele 2 elemente username-ul si avatarul(poza-daca este introdusa ulterior de utilizatorul logat)
Doresc sa intreb daca pentru prelucrarea acestor informatii este nevoie de autorizatie de la autoritatea nationala in acest sens?
Multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Februarie 2012
tovidiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bogdan Tulai , utilizator 16:35, 8 Martie 2012
si cine ti-a zis ca username si parola sau mailul trebuie sa fie real?
Chiar nimeni nu poate da un raspuns la acest post?
Cel putin adresa de email poate fi considerata drept informatie cu caracter personal. Dar de ce nu te inregistrezi? Nu costa si se face foarte repede.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme de logare luizaec luizaec Sunt utilizatorul nicole71 si mi-am facut cont in data de 13.05.2009. Am instiintat si o colega despre \"avocatnet\", iar aceasta si-a deschis contul luizaec ... (vezi toată discuția)
Recuperare parola smile2102 smile2102 mi-am uitat parola ... cum fac sa o recuperez ? imi cere \\"parola veche\\" .... pe care eu nu o mai stiu ... (vezi toată discuția)
Atribuire parola tamporara?! Alina Cassandra Dobre Alina Cassandra Dobre Astazi am primit un asemenea mail in care mi se atribuia o parola temporara, desi nu am cerut-o. Este normal?!?! (vezi toată discuția)