Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... legea legea 677/2001 - protectia datelor cu caracter ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

legea legea 677/2001 - protectia datelor cu caracter personal

Buna ziua,
As dori sa intreb daca prelucrarea urmatoarelor date de catre o persoana fizica pe un site personal de divertisment intra sub incidenta legii 677/2001 privind confidentialitatea si protectia datelor personale:
La inregistrare se cere:
- username
- parola(nu e dezvaluita pe site)
- adresa de email(cu precizarea ca nu este dezvaluita pe site)

In modul edit utilizatorul mai poate adauga un avatar(poza funny, nu neaparat poza personala).

pe site legat de utilizatori se dezvaluie doar cele 2 elemente username-ul si avatarul(poza-daca este introdusa ulterior de utilizatorul logat)
Doresc sa intreb daca pentru prelucrarea acestor informatii este nevoie de autorizatie de la autoritatea nationala in acest sens?
Multumesc pentru raspuns.
tovidiu, utilizator
si cine ti-a zis ca username si parola sau mailul trebuie sa fie real?
Chiar nimeni nu poate da un raspuns la acest post?
Cel putin adresa de email poate fi considerata drept informatie cu caracter personal. Dar de ce nu te inregistrezi? Nu costa si se face foarte repede.