Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura electronica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura electronica

buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg care este diferenta dintre semnatura electronica si semnatura electronica extinsa. Pentru depunerea bilantului online mi se cere semnatura electronica extinsa. Ce trebuie sa fac? Va multumesc anticipat.
Sa va adresati cu intrebari direct firmei care v-a vandut semnatura electronica.
multumesc
Buna,

Semnatura electronica extinsa e cea pe care o creezi folosind un certificat digital calificat.

Certificatul digital calificat este cel pe care ni l-am cumparat cu totii pentru depunerea declaratiilor fiscale online. Medicii si farmacistii si l-au cumparat pentru transmiterea raportarilor online catre casele de asigurari de sanatate. Cei care participa la licitatii publice pe SEAP si l-au luat pentru a semna documentatia de atribuire.

Deci daca ai deja un certificat digital calificat pe care ti l-ai cumparat pentru oricare din motivele de mai sus, poti sa-l folosesti linistita pentru depunerea bilantului online.