avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urmarirea penala pt. stopaj la sursa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urmarirea penala pt. stopaj la sursa

daca se achita suma stopajului inceteaza si urmarirea penala
Cel mai recent răspuns: nicoara petru , utilizator 18:32, 5 Martie 2012
Savarsirea infractiunii de stopaj la sursa este prev. de art.6 din legea 241/2005 cu aplicarea art.41 alin.2 cod penal.
Procedura penala isi va urrna cursul ei si dosarul va fi trimis la procuror cu un referat intocmit de catre politie privind propunerea lor de a incepe sau nu urmarirea penala.

Va recomand sa angajati un avocat deoarece - desi pare simplu de obtinut o condamnare de catre acuzare- exista mijloace probatorii prin care sa obtineti o achitare sau chiar o pedeapsa minima daca avocatul are experienta in asemenea dosare.

Exista o tendinta de a trimite in judecata orice dosar de evaziune ptr 1.000 ron.

Da, este bine sa fie achitat prejudiciul...pentru a putea beneficia de circumstante atenuante.
Succes!
Este posibil sa primiti o amenda administrativa daca se achita prejudiciul insa depinde cat este cuantumul prejudiciului.
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stopaj la sursa iulian1975 iulian1975 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: sunt cercetat penal pentru stopaj la sursa,impozit si CAS pe salarii, in suma totala de 2700 lei. Firma ... (vezi toată discuția)
Evaziune fiscala george_56 george_56 am avut o societate care aintrat in insolventa,Am stopaj la sursa articolul 241/2005 in valoare de 38000 ron cu penalitati,Mi s-a intocmit dosar penal pt ... (vezi toată discuția)
Stopaj la sursa costelini costelini In cazul in care achit 30% din suma de peste 11000 lei, pentru stopaj la sursa se inceteaza urmarirea penala/ (vezi toată discuția)