Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urmarirea penala pt. stopaj la sursa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urmarirea penala pt. stopaj la sursa

daca se achita suma stopajului inceteaza si urmarirea penala
Savarsirea infractiunii de stopaj la sursa este prev. de art.6 din legea 241/2005 cu aplicarea art.41 alin.2 cod penal.
Procedura penala isi va urrna cursul ei si dosarul va fi trimis la procuror cu un referat intocmit de catre politie privind propunerea lor de a incepe sau nu urmarirea penala.

Va recomand sa angajati un avocat deoarece - desi pare simplu de obtinut o condamnare de catre acuzare- exista mijloace probatorii prin care sa obtineti o achitare sau chiar o pedeapsa minima daca avocatul are experienta in asemenea dosare.

Exista o tendinta de a trimite in judecata orice dosar de evaziune ptr 1.000 ron.

Da, este bine sa fie achitat prejudiciul...pentru a putea beneficia de circumstante atenuante.
Succes!
Este posibil sa primiti o amenda administrativa daca se achita prejudiciul insa depinde cat este cuantumul prejudiciului.
multumesc mult