Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumutul de folosinta (comodat) cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumutul de folosinta (comodat) cu clauza de inchiriere

Buna ziua:

1. Sunt proprietar al unui locuinte. As dori sa stiu daca este legal sa inchei un contract de comodat (imprumut de folosinta) cu o alta persoana fizica si sa-i permit acesteia sa inchirieze casa in numele ei.
2. Este necesara autentificarea la notar sau in alta parte.
3. Contractul de inchiriere intre persoana fizica care primeste casa cu imprumut si un eventual chirias va trebui declarat la administratia financiara de la domiciliul celui care inchiriaza pentru impozitul pe chirii. Este correct?

4. Este vreo problema ca adminstratia financiara de la domiciliul celui care inchiriaza sa nu recunoasca dreptul de inchiriere al comodotarului (celui care primeste locuinta cu drept de inchiriere).

Multumesc pentru informatie.
capriciu1, utilizator
1. Este legal sa incheiati un contract de comodat cu o persoana fizica. Pentru a putea subinchiria in contractul de comodat trebuie sa fie mentionata aceasta clauza.
2. Nu este necesara autentificarea la notarul public.
3. Da
4. Nu