Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajator care refuza plata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajator care refuza plata salariului

nu me am luat salariul de 2 luni ce pot face in acest caz
Buna ziua,

In cazul in care, angajatorul refuza sau intarzie in mod nejustificat plata salariului, va puteti indrepta impotriva acestuia pentru recuperarea drepturilor salariale restante, printr-o cerere de chemare in judecata si deasemenea puteti sa va adresati si Inspectoratului Teritorial de Munca cu o sesizare.
In contractul de munca pe care l-ati semnat trebuie sa existe o clauza privind salarizarea in cadrul careia sa fie mentionate salariul si data la care trebuie sa il primiti de la angajator, precum si modalitatea de plata, iar in cazul in care acestea nu sunt respectate, il chemati in judecata.
formlati plangere la ITM si actiune in instanta la tribunalul de domiciliu