Forum Discuţii juridice Executare silită recuperarea prejudiciului se prescrie?
Discuție deschisă în Executare silită

recuperarea prejudiciului se prescrie?

Buna , va rog sa imi spuneti daca este termen de prescriptie pentru reparea prejudiciului cauzat ?Mentionez ca in urma sentintei penale am primit amenda penala (pe care am platit-o)si am fost obligat la plata prejudiciului cauzat institutiei ublice respectiv 20.000 lei .Dar inca nimeni nu mi-a facut nimic , nu m-au executat silit , precizez ca nu am bunuri pe numele meu doar un salariu de 700 lei .Ce pot sa imi faca si in cat timp ?Se prescrie dreptul de a cere executarea silita pentru recuperarea prejudiciului ?
va multumesc.
Se prescrie.
Eu cred ca vor face o poprire pe salariul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
DA se prescrie dar pana atunci asteptati popririle pe salariu si cu cat se va lungi aveti sanse mai mari sa scapati.
Pai, daca ii face porire pe salariu nu prea mai vad sa scape.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se prescrie.
Eu cred ca vor face o poprire pe salariul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi

precizez ca sentinta a fost data in ianuarie 2006 , amenda penala am platit-o chiar dupa sentinta , dar cu privire la reparea prejudiciului inca nu mi-au facut nimic .In cat timp se prescrie , pentru ca peste 2 luni vor fi deja 3 ani de zile de la ramanerea definitiva a sentintei penale ?
Va rog sa-mi dati un raspuns referitor la termenul de prescriptie pentru repararea prejudiciului
Se prescrie in 3 ani. Adica peste 2 luni.