Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare firma -contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare firma -contract de comodat

Buna seara!

Poate fi incheiat un contract de comodat daca societatea nu e constituita? Dupa rezevarea firmei la orc firma poate incheia contractul cu mentiunea ca societatea e in curs de formare iar apoi impreuna cu restul documentelor se depune la orc pentru inregistrare ?

Va multumesc!
Nu numai ca se poate, ci chiar asa se si procedeaza.Ati intuit corect.Succes!
se face rezervarea de nume la orc apoi ctr.comodat (se poate si sub semnatura privata intre parti),notar,banca si orc. Succes
Contractul de comodat trebuie incheiat la notar sau avocat?
Se poate incheia si pe perioada nedeterminata?
mirelamaria, utilizator
Contractul de comodat ( e bine sa-l faceti pe durata determinata ) il puteti face si sub semnatura privata, la fel si declaratiile de asociat / administrator, actul constitutiv. Vi s-a indicat notarul pentru specimenul de semnatura.
Bafta si rabdare.... ( luni am pierdut o ora si jumatate sa depun o constituire, azi ar fi trebuit sa fie gata - dar nu era....)
leuca_luminita, utilizator