Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile ramase co
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile ramase co

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

un salariat caruia i-a incetat cim demisie in data de 28.02.2012, pentru cele 2 luni lucrate beneficiaza de 4 zile co, dintre care 2 au fost efectuate in ianuarie si mai raman 2 zile co. Cum procedez acum : trebuie ca salariatul sa faca cerere pentru a primi banii? sau trebuie sa-i dau banii fara ca salariatul sa-mi dea cerere prin care sa solicite aceasta ?

Multumesc anticipat!
Salariatul nu trebuie sa faca nici o cerere. In cazul incetarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia sa-i acorde angajatului efectuarea zilelor de concediu ramase, in caz contrar angajatorul e obligat sa i le plateasca.(conf. Legii 53/2003)
In cazul incetarii raportului de munca, angajatorul va compensa in bani zile de CO neefectuate ..art/146 alin.4 C.mun. .. in speta, salariatului respectiv i se va compensa in bani cele doua zile de CO neefectuate.