Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cerere de amanare a cauzei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cerere de amanare a cauzei

Va salut , am un proces pe 13 , am contestat o amenda si nu ma pot prezenta datorita serviciului(plec din localitate) pot face cerere de amanare ? se aproba?
Dacă e prima cerere și o și motivați, toate șansele să vi se admită. Așa spune procedura. Acum depinde ce va spune completul de judecată. :)
Redactati cerere catre instanta de judecata cu minimum 5 zile inainte de termen si in temeiul disp art 242 al2 Cprc solicitati amanarea judecatii si dispunerea de nou termen de judecata
Este de preferat sa invocati un motiv credibil si eventual care se poate si proba ,pentru imposibilitatea de prezentare la termenul de judecata
Dispoz. art.242 alin.1 pct.2 C.pr.civ. se referă la judecarea cauzei in lipsa. In materie de contraventii nu functioneaza suspendarea cauzei pentru lipsa nejustificata a partii. Art.156 din C.pr.civ. stabileste ca instanta poate da un singur termen pentru lipsă de apărare, temeinic motivată.
pai eu trebuie sa plec datorita serviciului , ce ar trebui sa trec la motiv daca asta e adevarul? exista vreun model de cerere puteti sa mi aratati un exemplu?
ce dovezi trebuie sa aduc in cazul asta ? cum as putea dovedi ca trebuie sa plec inaintea procesului?
edee, utilizator
Pe baza dispozitiilor cuprinse in art 242 alin.2 din Cod.proc.civ solicitati solutionarea cauzei si in lipsa Dvs si ca urmare nu va prezentati la termen.cererea isi pastreaza efectul pe toata durata solutionarii cauzei. Nu trebuie reinnoita de fiecare data, si nici motivata
ContSters98997, utilizator