avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lichidare firma -cum pot lichida o firma?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lichidare firma -cum pot lichida o firma?

ce trebuie sa fac pt.a lichida o firma?
Pentru a desfiinta volunar o societate trebuie sa ajungeti la Oficiul Registrului Comertului, cu
urmatorele acte:

Dizolvarea si lichidarea voluntara - etapa 1
- cerere de inregistrare a mentiunii
- hotararea AGA su decizia actionarului unic
- imputernicirea persoanei care depune actele, daca este cazul
- dovada achitarii taxelor

Radierea voluntara - etapa 2
- cerere de radiere
- certificatul de inregistrare si anexele
- situatia financiara de lichidare
- hotararea de repartizare a activelor
- Certificat de Administratia Financiara din care sa rezulte ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
- imputernicirea persoanei care depune actele, daca este cazul
- dovada achitarii taxelor

In cazul lichidarii voluntare a unei societati cu mai multi asociati care nu sunt de acord privind impartirea bunurilor, pe langa documentele mentionte mai sus se numeste si un lichidator (cu tot ce implica aceasta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate radia voluntar o firma? alina240 alina240 Buna ziua, As avea urmatoarea intrebare. Detin o firma(SRL) si as dori sa o radiez. Va rog daca se poate sa imi spuneti care ar fi procedura si ... (vezi toată discuția)
Urgent model hotarare dizolvare si lichidare simultana srl asociat unic elina24 elina24 buna seara, am si eu o problema, am un SRL asociat unic si doresc sa il dizolv si lichidez simultan conform art. 235, dar am inteles ca am nevoie de o ... (vezi toată discuția)
Plec din tara. ce fac cu firma? mishums mishums Buna ziua. Vreau sa plec din tara pentru o perioada nedeterminata, si sunt administratorul unei firme. Nu are angajat. Are datorii si de recuperat bani. Care ... (vezi toată discuția)