Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalitati prevazute de lege
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalitati prevazute de lege

Buna ziua,
as dori sa intreb in cazul intarzierii executiei sau neonorarii unei comenzi lansate de catre un beneficiar catre un prestator, de asemenea, in cazul de neplata a unei facturi, ce fel de penalitati se pot aplica conform legii (comerciale/fiscale etc.). Mentionam ca nu s-a incheiat un contract in care sa se stipuleze clauze cu privire la intarzieri de livrare/nelivrare sau intarzieri la plata si nici in comanda lansata. Ce solutii au in aceste cazuri atat furnizorul cat si beneficiarul?

multumesc anticipat,
cu stima,
A. Stancioi
puteti obtine dobinda legala prevazuta cf art 1535 NCC coroborat cu OG 13/2011
Buna ziua,
va multumesc pentru raspuns.
Dar, in cazul neonorarii unei comenzi lansate de un beneficiar catre un prestator,ce fel de penalitati se pot aplica conform legii (comerciale/civile etc.) si care este textul de lege la care se poate face referinta?Mentionam ca in comanda transmisa nu s-au stipulat nici un fel de clauze.

cu stima,
A. Stancioi
~ Conținut șters la cerere ~
Daca ati prestat serviciul si nu v-a platit il chemati in judecata si veti obtine o hotarare judecatoreasca prin care va fi obligat sa va plateasca contravaloarea serviciilor prestate. Veti putea cere dobanda legala de la momentul cand trebuia sa va faca plata si pana cand va plati efectiv in baza hotararii judecatoresti.
In ce priveste penalitatile, nu le veti putea solicita daca nu au fost prevazute in contract. Daca ar fi fost prevazute le solicitati fara a mai putea fi solicitata si dobanda legala.