Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei- adoptie copilul celuilalt sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei- adoptie copilul celuilalt sot

As dori sa imi spuneti daca este posibil ca un parinte sa dea semnatura in favoarea celuilalt pentru a trece copilul pe alt nume. Mai concret in urma divortului mi s-a incredintat fiul spre crestere si educare . Ulterior m-am recasatorit , iar actualul sot doreste sa il trecem pe numele lui sa fim cu totii intr-un nume. Este posibil?
Va multumesc, anticipat!
DA, PRIN ADOPTIE. INSA FOSTUL SOT TREBUIE SA-SI DEA ACORDUL
Dar prin adoptie eu imi pierd dreptul asupra fiului meu ?
Nu, doar tatal natural renunta la drepturile sale parintesti.
pot sa imi permit sa va intreb si care ar fi procedura?
De exemplu fostul sot nu isi face datoria de parinte , fiind nu numai rau platnic al pensiei alimentare dar desi l-am chemat in nenumarate randuri sa vina la copil acesta nu l-a vazut decat de 5 ori in 9 ani (rusinos).
v-am spus ca este necesar sa existe acordul tatalui natural. Din aspectele relatate de dv. nu reiese acest aspect.