Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... proces amanat din cauza viciului de procedura
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

proces amanat din cauza viciului de procedura

buna ziua,
azi, tatal meu s-a prezentat la judecatorie,dupa ce procesul a fost amanat de 4 ori intrucat acum cateva luni a depus o contestatie a procesului verbal.
acest proces verbal,mentionez ca nu e de circulatie,a fost intocmit la o saptamana de la savarsirea faptei si nu a fost semnat.a venit prin posta.
Azi judecatoria a amanat iar procesul pe motiv de viciu de procedura.
nelamurirea mea este de ce se tot amana procesul si ce e de facut.
multumesc!!!!!
Pai nu avem de unde sa stim ce s-a intamplat pana acum iin dosarul respectiv pentru ca nu l-am vazut.
Dar, ati spus ca astazi a fost viciu de procedura si ca s-a amanat. Este normal sa se amane procesul pentru ca acesta poate avea loc numai cu partile legal citate.
sa fiu mai exacta!!!!
tatal meu a sesizat un furt si a chemat politia.Politia cand a venit deja faptuitorul,amenintat in prealabil cu sesizarea organelor competente a aruncat obiectele pe care le furase.Cand a venit politia,tatal meu a fost amenintat cu amenda pentru alarma falsa.
ASADAR acum are loc procesul pt ca am facut contestaie pt anularea procesului verbal.Pana acum a fost amanat ca nu s-au prezentat martorii si aazi pt viciu de procedura.Ma gandesc ca poate pt ca p-v nu s-a semnat si pt ca s-a intocmit in lipsa tatalui meu.
LA ASTA ma gandesc eu!!!!!dar nu stiu sigur
si pana la urma nu se poate amana la nesfarsit.....iar nesimtitii aia de la politie nici nu se deranjeaza sa se prezinte

Care este acel viciu de procedura pentru care instanta a dat un nou termen?
Procedura nelegala de citare cu martorii, cu paratul etc. ? ....

Potrivit art.85 C.proc.civ., judecătorul nu poate hotărî asupra unei cereri decât după citarea sau înfăţişarea părţilor, afară numai dacă legea nu dispune altfel. Preşedintele instanţei va amâna judecarea pricinii ori de câte ori constată că partea care lipseşte nu a fost citată cu respectarea cerinţelor prevăzute de lege sub pedeapsa nulităţii (art.107 C.proc.civ.) .
Se observă că prin aceste norme imperative, legiuitorul instituie, sub sancţiunea nulităţii actelor de procedură întocmit în cauză, două reguli generale :
- judecata în procesul civil se face cu citarea părţilor, cu excepţia cazurilor în care legea prevede expres altfel;
- în procesul civil, părţilor nu sunt obligate să se înfăţişeze , însă este obligatoriu ca ele să fi fost legal citate .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Procesul se va amana pana cand procedura va fi împlinită....sau va fi facuta citarea prin procedura speciala prev de legiuitor!