Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Renuntare la facturi PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Renuntare la facturi PFA

Buna ziua,

Detin un magazin online pe care il gestionez ca si PFA. Momentan procedez in felul urmator: in momentul cand un client achizitioneaza un produs eliberez o factura cu ajutorul careia scot produsul din gestiune. Aceasta factura o scanez si o trimit pe mail clientului. In momentul cand receptionez transferul bancar sau rambursul in registrul incasari si plati consemnez acest lucru cu ajutorul nr. de awb sau OP dupa caz.

Va rog sa-mi spuneti daca pot renunta la eliberarea de facturi si daca da prin ce document scad produsele din gestiune. In cazul acesta cum pot aplica reduceri pentru produse?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Nu puteti renunta la facturi. Sau daca renuntati trebuie sa vindeti totul pe casa de marcat.
O intrebare pentru dvs. : daca incasati prin banca care este documentul prin care clientul va poate plati? Oare nu factura?
Am inteles ideea. Mai am totusi o singura intrebare, pe ordinul de plata este obligatoriu sa apara si nr. facturii in cazul platii prin transfer bancar?
Este necesar.