Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea succesiunii

Buna ziua,
In anul 1993 bunicul meu a decedat, in urma acestuia mostenitori ramanand bunica mea, sotia acestuia, si cei doi fii ai lor, tatal meu si fratele lui.
In 1994 la dezbaterea succesiunii bunica si unchiul meu, fratele tatalui meu, au dat renuntare la mostenire in favoarea tatalui meu, el ramanand unicul mostenitor.
In 1996 la decesul bunicii nu s-a dezbatut succesiunea dupa aceasta.
Dupa decesul tatalui meu, la succesiune a fost chemat si unchiul meu, care renuntase anetirior la mostenire, in acelasi timp dezbatandu-se si succesiunea dupa bunica mea.
Intrebarea mea este daca unchiul meu trebuia sa se prezinte la notar din moment ce atat el cat si bunica renuntasera la mostenire, tatal meu fiind singur mostenitor.
Va multumesc, Dragos Nistor.
nu este corect. daca decedatul are copiii nu mai vine unchiul
Unchiul a fost chemat la dezbaterea succesiunii cu privire la mostenirea mamei sale (bunica dvs.).
Unchiul Dvs. a renuntat la mostenirea dupa bunicul Dvs., nu si la mostenirea dupa bunica. A fost chemat la dezbaterea succesiunii dupa bunica (mama lui).