avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale un titlu executoriu pus pe o firma poate afecta si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

un titlu executoriu pus pe o firma poate afecta si alta societate ?

Salut !
Am o intrebare si rog un sfat in aceasta situatie mai complicata.

Concret, sunt unic actionar in societatea X cu raspundere limitata care este posibil sa intre intr-un proces cu un fost colaborator. Intr-o alta societate Y sunt 50/50 iar in acest caz doresc sa stiu daca si cum poate fi afectata buna functionare a acestei firme.
Spre exemplu in cel mai rau scenariu daca se ajunge la un titlu executoriu pe firma X, acest aspect imi poate afecta activitatea si pe cealalta Y unde sunt 50/50 ?
Multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: Ovidiu Pop , Consilier juridic 15:04, 22 Martie 2012
in nici un caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare actiuni bgina bgina prin succesiune trebuie(succesiunea a fost facuta acum 1an iar in acte nu am fost trecuta in locul sotului fapt pt care am trimis oficial o scrisoare prin ... (vezi toată discuția)
Contract cu o firma vanduta ulterior juann juann Va salut ! Ridic o problema de drept comercial , cred. Firma X (furnizor) a incheiat cu firma Y (beneficiar)un contract comercial , firme Y depunand un BO ... (vezi toată discuția)
Actionarii unei societati avram florina avram florina Buna ziua. Am urmatoarele 2 nedumeriri: 1) O firma are capital social subscris 100 000 ron, prin aportul a 2 asociati : X - persoana fizica, si Y - ... (vezi toată discuția)