avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

buna ziua

v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine,daca am dreptul la pensie in ianurie 2013.m-am nascut in 07.11.1950.in 1972 am intrat la fac.de medicina si am terminat-o in 1978.din 1983 pana in 2001 am avut grupa de munca a II a,lucrand in mediu bacilar,in spital de pneumologie.actualmente sunt medic tot in spital,dar fara grupa de munca.pot iesi la pensie in ianuarie 2013 sau mai devreme?

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: anna_ema , utilizator 17:22, 25 Martie 2012
Rugamintea mea este sa precizati doua aspecte: sexul dvs. si luna din anul 1983 in care ati inceput sa lucrati in grupa II de munca. Stiu cand se termina perioada lucrata in grupa de munca datorita prevederilor legale, insa nu stiu cand ati inceput dvs. sa lucrati in grupa de munca iar aceasta perioada trebuie sa fie precizata cat mai exact.
Ultima modificare: Vineri, 23 Martie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
din decembrie 1982 am inceput sa lucrez cu grupa a II a de munca iar sexul este feminin.
Problema, doamna, este ca sunteti medic. Varsta standard de pensionare a medicilor, prevazuta prin lege speciala, este de 65 de ani. Prin urmare, dvs. veti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 65 de ani.

Puteti beneficia, insa, de pensie anticipata partiala sau de pensie anticipata daca indepliniti conditiile de varsta si stagiu prevazute de Legea nr. 263/2010. Pensia anticipata este o categorie distincta de pensia anticipata partiala, cuantumul ultimei categorii de pensie fiind un cuantum diminuat.

Pe scurt, in prezent puteti beneficia de pensie anticipata partiala intrucat indepliniti ambele conditii prevazute de Legea nr. 263/2010:
-ati implinit varsta de 53 de ani si 7 luni;
-ati realizat stagiul complet de cotizare de 27 de ani si 2 luni.

Pentru a beneficia de pensie anticipata, pensie al carei cuantum nu este diminuat, trebuie sa indepliniti urmatoarele doua conditii:
-sa impliniti varsta de 53 de ani si 7 luni - conditie indeplinita;
-sa realizati stagiul de cotizare de 35 de ani si 2 luni. In privinta stagiului, eu nu am cum sa va dau un raspuns exact pentru ca nu ati precizat data angajarii dvs. iar eu am uitat sa va intreb si acest lucru. Daca v-ati angajat in decembrie 1982, ati realizat pana in prezent un stagiu de aproximativ 33 de ani si 9 luni (la perioada lucrata se adauga o perioada suplimentara de 4 ani si 6 luni aferenta perioadei lucrate in grupa II de munca). In momentul in care veti realiza stagiul de 35 de ani si 2 luni veti putea beneficia de pensie anticipata.
mai fac o precizare:din 1978 pana in 1983 eu am facut rezidentiatul si specializarea,lucru care nu l-ati pus in calcul iar facultatea inca 6 anideci din 1972 si pana in 1983 sunt inca 11 ani..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia de pensie? ghiorghe ghiorghe Sunt nascut in 21-04-1961. Din anul 1980-ianurie 14 pana pe 15 iunie 1982 am lucrat Grupa I 100 %. Armata 15-06-1982 pana pe 15 decembrie 1983. Angajat 10 ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie m.ap.n. Costy65 Costy65 Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns in privinta iesirii la pensie conform Legii 263/2010. Mentionez ca sunt nascut pe 13.05.1965 ,am 25 de ani ... (vezi toată discuția)
Cand ies la pensie mariana56 mariana56 sunt nascuta in august 1956 lucrez din 1978 noiembrie in grupa a doua de munca si as dori sa stiu cand as putea iesi la pensie la limita de varsta in ... (vezi toată discuția)