Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit Firma cand asociatii au rambursat cu intarziere ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit Firma cand asociatii au rambursat cu intarziere creditul personal.

Buna ziua, am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva, am o firma , suntem 2 asociati eu am 99%, sotul meu 1%, tot el este si administrator. Firma are vechime de 1 an, este pe profit , am dori sa luam un credit pe firma, dar atat eu cat si sotul ca si persoane fizice am avut in anii trecuti restante la credite si cred ca mai suntem inca in baza de rau platnici. Are o influenta, sau daca doresti sa iei creditul pe firma se verifica doar societatea. Multumesc
La solicitarea unui credit pe firma bancile vor consulta, inainte, raportarile privind disciplina financiara atat a asociatilor (ca persoane fizice) cat si a firmei.Nu pot spune daca vi se va acorda sau nu creditul pentru ca asta depinde de politica fiecarei banci in functie de scoringul pe care-l aveti . Datele raportate la BC (biroul de credite) vor fi sterse dupa 4 ani de la ultima intarziere a platii.
Pentru linistea Dvs., inainte de a merge sa accesati creditul puteti sa va adresati cu o cerere la BC folosind link-ul [ link extern ] .
Exista finantatori care accepta anumite intarzieri ale asociatilor, daca sunt ocazionale sau justificate. De exemplu intarzieri de peste 30 de zile se accepta daca au trecut 6 luni, intarziueri de peste 60 daca au trecut 3 ani, cam peste tot. Dar sunt societati care accepta restante de peste 60 de zile chiar daca nu au trecut cei trei ani, sau chiar una mai mare justificata de anumite conjuncturi.
Multumesc, dar mi-ati putea spune care sunt acei finantatori.