Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestare servicii dezvoltare software pentru firma din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestare servicii dezvoltare software pentru firma din afara UE - emit factura cu TVA?

Prestarea de servicii (dezvoltare aplicatii pe baza specificatiilor primite de la client) se face din Romania, de catre o firma platitoare de TVA, catre o firma care are sediul in Insulele Virgine Britanice. Factura externa emisa catre client este pe format american si nu are rubrica de TVA.
Dupa cate am inteles, trebuie sa emit si o factura "romaneasca", dar nu stiu daca se aplica TVA prestarii de astfel de servicii.
serviciile furnizate pe cale electronica au locul prestarii acolo unde este stabilit beneficiarul.
veti factura fara tva, serviciile nefiind impozabile in romania.