Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DECONT TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DECONT TVA

În decont TVA rd.26 achiziţii de bunuri şi servicii scutite de taxa trecem şi operaţiunile de asigurare.ªi atunci înregistrez operaţiunea respectivă dacă nu am
primit factură numai poliţă de asigurare?
Operatiunile de asigurare/reasigurare sunt operatiuni scutite de TVA fara drept de deducere pentru care furnizorii nu sunt obligati sa emita factura. Achizitia de astfel de servicii se raporteaza in decontul de TVA la randul 24 "Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxa sau neimpozabile" chiar daca nu detineti o factura pentru aceasta achizitie.
Mulţumesc mult pentru răspuns. În Ordinul 3665 din 22 decembrie 2011 decont TVA,
la rândul 26 scrie că nu este obligatorie înscrierea în decont a sumelor care nu sunt incluse
în baza impozabilă.Acest lucru înseamnă că nu este obligatorie raportarea achiziţiilor scutite de TVA?