Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Birou de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Birou de credit

Buna seara,
Sotul meu este in biroul de credit si am inteles ca s-a dat o lege prin care cei aflati in situatia lui, pot fi stersi din baza de date daca fac un depozit de economii.
Este adevarat acest lucru?
Multumesc!
Informatiile se mentin la BC (Biroul de Credite) 4 ani, iar la CRB (Centrala Riscurilor Bancare) 7 ani. Ele nu pot fi sterse decat de participantii creditului, dar numai ca urmare a unei erori justificate (in nici un caz daca s-a depasit termenul scadent de 30 zile).Deci, deschiderea unui depozit de economii nu va sterge datele de la BC dar va putea contribui la o imbunatatire a scoringului clientului.
Va multumesc!