Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA pentru medici
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA pentru medici

Un medic vrea sa devina PFA. Va plati CAS, CASS, SOMAJ? Trebuie sa depuna declaratia 220 la finante?
Pentru pfa, pe langa impozitul pe venit, platiti obligatoriu contributia la sanatate 5,5% aplicat la venitul brut lunar dar nu mai putin decat valoarea salariului minim brut pe economie.
george-neagu, moderator
Medicul nu trebuie sa devina neaparat PFA pt. a desfasura activitate,el isi poate exercita profesia individual,pe baza certificatului de libera practica...profesia de medic este una liberala.
nu va emite ORC CUI ul ca PFA doar ca SRL. Certificatul de inregistrare fiscala a persoanelor fizice care exercita profesii libere medic este eliberata de finante.
olden, utilizator
Din ce stiu eu nu se poate infiinta un PFA de catre medici pentru ca exista ceva echivalent, aceasta forma fiind CMI - cabinet medical individual
Profesia de medic, ca profesie liberala, poate fi exercitata in cadrul cabinetului medical in una dintre urmatoarele forme:
a) cabinet medical individual;
b) cabinete medicale grupate;
c) cabinete medicale asociate;
d) societate civila medicala.
Asadar,este impropriu sa spunem ca cmi este ceva echivalent pfa....ci mai degraba ca este una dintre formele sub care se poate desfasura profesia de medic
ContSters136493, utilizator