Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza contract vanzare-cumparare

Buna ziua tuturor !
V-as ruga sa imi spuneti daca exista vreo clauza in cadrul contractului de vanzare - cumparare conform careia, obiectul contractului, un teren in cazul meu, nu poate fi vandut ulterior pana la moartea actualului proprietar.
Daca exista va rog sa imi spuneti daca in afara faptului ca obliga cumparatorul sa nu instraineze, mai are si alt efect asupra contractului ?
Daca pretul de achizitie al unui teren este unul fictiv, cum se poate, sau nu, dovedi acest lucru ?
Multumesc tuturor celor care ma vor ajuta cu informatii.
O astfel de clauză de indisponibilizare nu poate fi valabilă. Ar însemna golirea conţinutului dreptului de proprietate de un element esenţial - dreptul de dispoziţie.

Se pot institui, contractual, clauze de indisponibilizare temporară, dar numai în măsura justificării unui interes (cum ar fi instituirea interdicţiei de înstrăinare pînă la plata restului de preţ).

Preţul fictiv se dovedeşte între părţi prin contraînscris sau început de dovadă scrisă completat cu martori şi prezumţii.
Terţii pot dovedi fictivitatea preţului prin orice mijloace de probă.

Liviu S.Bordaş
Va multumesc frumos pentru raspuns.