Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... proprirea pe salariu,cumularea datoriei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

proprirea pe salariu,cumularea datoriei

buna ziua.am un credit la care am rate restante.la aceeasi banca are si soacra mea credit si are si ea rate restante.doamnele de la banca spun ca pot cumula creditele sa scoata casa la vinzare.nu am pus ipoteca pe casa si mentionez ca eu lucrez si nu miau pus proprire pe salariu,soacra mea are si ea pensie si nu avem treaba una cu alta.se poate asa ceva? va rog frumos sami raspundeti.mersi
Nu are nicio legatura creditul dvs. cu al soacrei. Casa despre care e vorba pe ce nume este?
Fiecare debitor raspunde pt creditele sale cu bunurile si veniturile sale. Daca soacra e proprietara si dansa e datoare, casa poate fi vanduta la licitatie. Ce v-a zis d-na de la banca, adica sa va cumuleze creditele, ar fi posibil daca proprietarul casei ar fi coplatitor sau girant la creditul dvs
pe numele socrului meu.si el e girant la mine.are pensie si eu am pe sotul meu coplatitor si inca un girant coleg cu mine.toti lucram deci ar putea intai se puna proprire mie si sotului as zice eu.nu sa cumuleze contractele si e un lucru de care nu am auzit niciodata.mersi mult .astept raspuns
si nu ar fi corect sa se puna proprire pe salariu si atunci cind eu sau coplatitorul nu avem venituri sa se mearga la bunuri imobile
gi-jane2, moderator
Deocamdata sunt la faza de amenintare, insa sa se ajunga la casa, nu e imposibil.
Pe soacra si cota ei de casa e executata silit pt creditul ei, iar socrul pe partea lui de casa in calitate de girant la creditul dvs.
Pot face ambii contestatie la executare, in caz ca se ajunge la executare silita pe imobil, mai ales ca banca nu a incercat sa recupereze de la titulari, ci s-a indreptat direct catre girant
Interesul creditorului este sa-si recupereze banii cat mai repede, or prin poprire nu va obtine decat 1/3 din salariu, lunar. Dvs. daca ati avea de recuperat bani, cum i-ati prefera: toata suma odata sau in 5 - 10 ani, primind cate o bucatica in fiecare luna?
Nu inteleg partea cu cumularea creditelor, cert este ca imobilul apartinand socrului poate face obiectul executarii silite in cazul creditului Dvs. daca socrul este garant. Socrul este garant si la creditul soacrei?