avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Va rog as vrea sa stiu , la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii :
sunt nascuta in 05.01.1962, am vechime in campul muncii 33 ani, din care 5 ani grupa a II -a de munca, salariul actual 1800 ron
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:22, 27 Martie 2012
Limita de varsta la 62 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.
Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 32 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an si 3 luni(3 luni la an).
-Nu aduc nici o reducere a varstei standard de pensionare.
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Perioada de 5 ani lucrata in gr. a II-a de munca nu va ajuta la reducerea varstei standard de pensionare deoarece trebuia sa fie de minimum 6 ani.
- Pentru cei 5 ani lucrati in gr.a II-a de munca se va majora stagiul de cotizare cu 1 an si 3 luni (adica acum aveti un stagiu de cotizare de 33 + 1/3 = 34 de ani si 3 luni).

3. Puteti benficia de:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 2 luni, in martie 2024;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 2 luni, in martie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 2 luni, in martie 2019, daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 6 luni.
multumesc , am inteles, dar vreau sa va mai intreb daca la pensia anticipata partiala, fara sa mai fac ani de vechime ce diminuare ar putea fi , cum se calculeaza ??..aproximativ
0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni de anticipare)penalizarea este de 45%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensionare genesgianina genesgianina o femeie in varsta de 51 ani cu o vechime in munca de 37 ani fara intrerupere are dreptul sa se pensioneze? unde ne putem adresa ? (vezi toată discuția)
Vârstã de pensionare aura 48 aura 48 Bună ziua, Mă interesează la ce vârstă mă pot pensiona anticipat, fără penalizare având vârsta de 52 ani şi 33 ani vechime în muncă Vă ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in grupa ii de munca? ingerassweety ingerassweety Buna ziua ! As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie, fara nicio problema, dupa 36 de ani de munca , lucrati in grupa a doua de munca ? In speranta ca ... (vezi toată discuția)