avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indiviziune

ce acte i-mi sint necesare pentru iesirea din diviziune?
Cel mai recent răspuns: Calina Sorescu , Mediator 19:45, 29 Martie 2012
Certificatul de mostenitor, dar problema ar fi taxa.La instanta se plateste 3% din.val.
cazul acesta se poate rezolva cu un notar sau este de competenta instantei?va multumesc
Iesirea din indiviziune se poate face, cu costuri reduse, prin mediere. Solicitati informatii unui mediator, va va informa gratuit in privinta procedurii medierii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort partaj ubeline ubeline Buna ziua. prietena mea a fost casatorita timp de 5 ani dupa care a divortat dar nu a bagat partaj. in timpul casatoriei a cumparat impreuna cu sotul ei un ... (vezi toată discuția)
Iesirea unilaterala din indiviziune dorubabonea dorubabonea Exista un teren cu mai multi mostenitori. Doresc instrainarea parti ce mi se cuvine din mostenire. Unul dintre mostenitori nu accepta sa faca iesirea din ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii se face obligatoriu la notar sau se poate face prin mediere? leusan leusan Pentru dezbaterea unei mosteniri este nevoie obligatoriu ca a se faca la notar sau se poate si prin birourile de mediere? dar iesirea din indiviziune se ... (vezi toată discuția)