Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Comportament fiscal partener
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Comportament fiscal partener

Buna ziua!

Ma confrunt cu urmatoarea speta:partenerul de la care am achizitionat bunuri nu functioneaza la sediul social si nu si-a depus la organul fiscal declaratia de profit in care avea obligatia sa evidentieze veniturile realizate din tranzactiile cu societatea mea. Este legal sa fie considerate societatii mele cheltuielile nedeductibile aferente acestor tranzactii, desi eu le-am declarat si am platit impozitele si taxele ? Ce act legal impune acest lucru ?
Va multumesc!
numai daca partenerul dvs. este declarat inactiv prin ordin emis de presedintele anaf.

art. 11 din codul fiscal.