Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Dizolvare Asociatie
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Dizolvare Asociatie

Am obtinut dizolvarea Asociatiei pe motiv ca nu mai avem bani in cont si nici nr minim de membrii fondatori si pentru dizolvare instanta a numit un cabinet de insolventa.
Onorariul lor e 1000 lei + cheltuieli si noi nu avem nici un ban in cont. Ce optiuni avem in cazul asta si care sunt consecintele?
In plus ni sa cerut CIF-ul asociatiei(certificatul fiscal) in original si nu stiu daca e legal(eu stiam ca nu se da).
Ma puteti ajuta?
Buna ziua .
Procedura este prevazute de art.68 si urmatoarele,din O.G.nr.26/2000 ,si este foarte anevoioasa ,dureaza in jur de doi ani,avand in vedere ca numai memorandumul si bilantul final de lichidare,trebuie depus de catre lichidator,dupa minim 6 luni,de la data publicarii dizolvarii asociatiei.
Va trebuie neaparat un lichidator,altfel,vi se va respinge lichidarea asociatiei din Registrul Asociatiilor si Fundatiilor , la Judecatorie . Cu privire la onorariu,sa stiti ca , 1,000 de lei nu reprezinta mult , avand in vedere ca el se va ocupa timp de doi ani de depunerea actelor la instanta si de lichidarea patrimoniului.Dar daca nu prea aveti disonibil in asociatie,puteti incerca totusi o negociere a onorarilui, cu acesta .
Cu stima,
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa