Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate in subteran - stagiul total de cotizare, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate in subteran - stagiul total de cotizare, aplicarea OUG nr. 100/2008

BUNA ZIUA TRANSMIT DATELE MELE ,PRIN RUGAMINTEA DE A MA SONSILIA IN URMATOAREA PROBLEMA:
.DATA NASTERE 08.08.1955
-TOTAL STAGIU DE COTIZARE=39ANI,11 LUNI.8 ZILE
-TOTALSTAGIU COMPET DE COTIZARE GR.1.=20 DE ANI CONF.LEGIII 19/2001
DIN CARE:
-GRUPA 1.(devenita cond.deosebite si conf.legii226/2006 cond.speciale)=23 ani 5 luni 5 zile
-DATA ANGAJARII=10.08.1981
-DATA IESIRIII LA PENSIE=10.10.2002(conf.legii 19/2001 art.20 .al.a. si art.43)
-ANTERIOR DATEI DE 01.04.2001=19 ANI.10 LUNI.13 ZILE
-CONDITIII NORMALE=4 ANI 4 LUNI.26 DE ZILE
-STAGIU ASIMILAT=3ANI.1 LUNA.7 ZILE
-STAGIU AFERENT GRUPEI .1.=9 ANI(consider incorect,aplicarea legii 3/1977 art.16)
-STAGIU SUPLIMENTAR=3 ANI 4.LUNI (facultate la zi)
-INDEXARIII=0
-CONFORM LEGII 3/1977 =0 (de -si se prevede 6 luni la fiecare an lucrat in subteran procent de 100%)
IN OPINIA DUMNEAVOASTRA CA SPECIALISTI INTREB:
1.-STAGIUL MEU TOTAL DE COTIZARE ESTE CORECT INSUMAT ?
2.-CASA DE PENSII APLICA IN CAZUL MEU CORECT LEGILE STIPULATE MAI SUS 3/1977 ART.16 SI LEGEA 19/2001(si daca da am rugamintea sa-mi explicati)
3.-IN 2009 ETAPA A 4-A BENEFICIEZ DE O.U.G.100/2008 CA BONUS ACORDATA GRUPELOR DE MUNCA SI IMBUNATATIRE A LEGIII 19/2001 ,IN 2012 I.MI ESTE ANULATA ACEASTA ORDONANTA FARA MOTIVARE DIN PARTEA CASEI DE PENSIII
4-CONFORM DATELOR SPECIFICATE MAI SUS,PENTRU ACTIVITATE DEPUSA IN SUBTERAN TIMP DE 23 ANI 5 LUNI 5 ZILE PROCENT 100% BENEFICIEZ S-AU NU DE O.U.G.100/2008
-S-AU DE CE NU,MI-SE APLICA CONF.LEGII263/2010 MAJORAREA CU 50% APUNCTAJULUI ANUAL CONF.ART.100,RESPECTIV 169 PCT.6
-CASA DE PENSIII ,A PRODUS O EROARE PRIVIND STAGIILE MELE DE COTIZARE ?--
-S-AU A INTERPRETAT GRESIT ,DATELE MELE DIN C.MUNCA
MULTUMESC ATICIPAT
CU STIMA
Teo
Nu puteti beneficia de prevederile O.U.G.100/2008 si art.169(6)din legea 263/2010,deoarece stagiul complet de cotizare utilizat la stabilirea punctajului mediu anual a fost de 20 de ani.Toate amanuntele le gasiti aici:

www.avocatnet.ro/content/art...

Anii de spor(6 luni la an)nu va ajuta cu nimic la cuantumul pensiei.
Important este,ca in calculul pensiei sa fi intrat anii efectiv lucrati si stagiul asimilat.

Multumesc mult ptr.raspunsul dumneavoastra,apreciez gestul dragut de a-mi raspunde.Am rugamintea sa verificati ,daca stagiul total de cotizare este corect fata de ce am stipulat eu in consilierea care am cerut-o
-INCA ODATA MULTUMIRILE MELE DEPLINE.DIN SPANIA VA TRANSMIT TOT BINELE DIN LUME DUMNEAVOASTRA SI INTREGULUI COLECTIV
-VA TRANSMIT SARBATORI FERICITE-,,UN PASTE FERICIT,,
-MULTUMESC
CU DEOSEBITA STIMA
ING.Teo
Stagiul aferent pentru 19 ani lucrati in grupa I este de 9 ani si 6 luni, dar asa cum arata si d.l Carp Mircea, nu va ajuta adaugarea acestei perioade suplimentare.
Stagiul total de cotizare este constituit din insumarea urmatoarelor perioade:
-23 ani 5 luni 5 zile( conditii speciale- Legea 226/2006):
- 4 ani 4 luni 26 zile( conditii normale);
- 3 ani 1 luna 7 zile( stagiu asimilat-studii universitare);
- 9 ani ( stagiu aferent grupei).
Total: 39 ani 11 luni 8 zile.
VA MULTUMESC MULT DE TOT SI DUMNEAVOASTRA PTR.MESAJUL TRANSMIS,
-APRECIEZ ACEST GEST DRAGUT
-IN ZILELE URMATOARE AM SA REVIN INTR-O ALTA CONSILIERE IN IDEEA CA NU DERANJEZ
,,SARUT MINA,,
SARBATORI FERICITE
-CU DEOSEBITA STIMA
Ing.TEO
dle Carp! 15 ani si 6 luni, grupa I, pilot aviatie civila, punctaj total la cat se imparte , conform Lege 19, pentr aflare punctaj pensie? Va rog si baza legala sau mod de calcul , exemplificare!