Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate in subteran - stagiul total de cotizare, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate in subteran - stagiul total de cotizare, aplicarea OUG nr. 100/2008

BUNA ZIUA TRANSMIT DATELE MELE ,PRIN RUGAMINTEA DE A MA SONSILIA IN URMATOAREA PROBLEMA:
.DATA NASTERE 08.08.1955
-TOTAL STAGIU DE COTIZARE=39ANI,11 LUNI.8 ZILE
-TOTALSTAGIU COMPET DE COTIZARE GR.1.=20 DE ANI CONF.LEGIII 19/2001
DIN CARE:
-GRUPA 1.(devenita cond.deosebite si conf.legii226/2006 cond.speciale)=23 ani 5 luni 5 zile
-DATA ANGAJARII=10.08.1981
-DATA IESIRIII LA PENSIE=10.10.2002(conf.legii 19/2001 art.20 .al.a. si art.43)
-ANTERIOR DATEI DE 01.04.2001=19 ANI.10 LUNI.13 ZILE
-CONDITIII NORMALE=4 ANI 4 LUNI.26 DE ZILE
-STAGIU ASIMILAT=3ANI.1 LUNA.7 ZILE
-STAGIU AFERENT GRUPEI .1.=9 ANI(consider incorect,aplicarea legii 3/1977 art.16)
-STAGIU SUPLIMENTAR=3 ANI 4.LUNI (facultate la zi)
-INDEXARIII=0
-CONFORM LEGII 3/1977 =0 (de -si se prevede 6 luni la fiecare an lucrat in subteran procent de 100%)
IN OPINIA DUMNEAVOASTRA CA SPECIALISTI INTREB:
1.-STAGIUL MEU TOTAL DE COTIZARE ESTE CORECT INSUMAT ?
2.-CASA DE PENSII APLICA IN CAZUL MEU CORECT LEGILE STIPULATE MAI SUS 3/1977 ART.16 SI LEGEA 19/2001(si daca da am rugamintea sa-mi explicati)
3.-IN 2009 ETAPA A 4-A BENEFICIEZ DE O.U.G.100/2008 CA BONUS ACORDATA GRUPELOR DE MUNCA SI IMBUNATATIRE A LEGIII 19/2001 ,IN 2012 I.MI ESTE ANULATA ACEASTA ORDONANTA FARA MOTIVARE DIN PARTEA CASEI DE PENSIII
4-CONFORM DATELOR SPECIFICATE MAI SUS,PENTRU ACTIVITATE DEPUSA IN SUBTERAN TIMP DE 23 ANI 5 LUNI 5 ZILE PROCENT 100% BENEFICIEZ S-AU NU DE O.U.G.100/2008
-S-AU DE CE NU,MI-SE APLICA CONF.LEGII263/2010 MAJORAREA CU 50% APUNCTAJULUI ANUAL CONF.ART.100,RESPECTIV 169 PCT.6
-CASA DE PENSIII ,A PRODUS O EROARE PRIVIND STAGIILE MELE DE COTIZARE ?--
-S-AU A INTERPRETAT GRESIT ,DATELE MELE DIN C.MUNCA
MULTUMESC ATICIPAT
CU STIMA
Teo
Legea 19/2000

Art. 20. - (1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:

c) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;

ANEXA Nr. 1

LISTA
cuprinzand personalul navigant din aviatia civila,
ale carui locuri de munca se incadreaza in conditii speciale

1. Personal navigant pe:

a) avioane turboreactoare si turbopropulsoare de transport;

b) avioane clasice de transport public;

c) avioane clasice in misiuni sanitare sau de specialitate;

d) elicoptere si avioane utilitare;

e) aeronave prototipuri la incercare in zbor

Art. 43

(2) Asiguratii care si-au desfasurat activitatea in locurile de munca prevazute la art. 20 lit. c) si d) si care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 25 de ani beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare cu 15 ani.

Art. 44. - Asiguratii prevazuti la art. 20 lit. a), c) si d), care au realizat stagii de cotizare mai mici decat cele prevazute la alin. (1) si (2) ale art. 43, beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea proportionala a varstelor standard de pensionare, in conditiile realizarii stagiilor totale de cotizare necesare, conform prevederilor cuprinse in anexele nr. 4 si 5.

Art. 45. - Personalul navigant din aviatia civila beneficiaza de prevederile art. 43 alin. (2) si ale art. 44, in conditiile realizarii unui numar minim de ore de zbor, salturi, respectiv starturi, aprobat prin hotarare a Guvernului, la propunerea Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale, a Ministerului Sanatatii si Familiei si a Ministerului Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, in urma consultarii cu CNPAS. Hotararea Guvernului va fi adoptata in termen de 3 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi.

Stagiul complet de cotizare in cazul D-voastra se gaseste in anexa 4,aici:

www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

Sunt un pic mai greu de interpretat anexele 4 si 5.Cel putin asa mi s-a parut mie.