Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune termen.Donatie sau testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune termen.Donatie sau testament?

Buna ziua!
1.Va rog sa imi spuneti care este termenul in care trebuie sa se faca succesiunea.
2.In urma decesului mamei mele am ramas ca mostenitori, eu, in calitate de fiica si copiii fratelui meu, (fratele a decedat) nu doresc sa renunt in favoarea lor la succesiune dar doresc sa imi spuneti ce alte modalitati exista ( mai putin costisitoare) ca bunurile ce imi revin,sa le transmit lor dar cu o clauza de intretinere, mentionez ca nu am copii. Va multumesc.
Buna ziua,

Exista posibilitatea unui contract de donatie in care sa se mentioneze clar si conditiile care il pot afecta. Un notar va poate ajuta mai mult. Puteti intreba la orice notariat, informatia nu costa.
1.Nu există un termen pentru dezbaterea succesiunii. Totusi, in termen de 1 an trebuie sa acceptati mostenirea printr-o declaratie la notar.
2.După ce veti accepta mostenirea și o veti dezbate puteti incheia un contract de intretinere cu nepotii sau puteti incheia o donatie cu clauza de intretinere.

Va multumesc!