avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Asociere PF cu PJ pentru vanzarea unor produse
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Asociere PF cu PJ pentru vanzarea unor produse

Buna ziua,
Speta este urmatoarea:
Eu sunt persoana fizica, care, printr-o calitate dobandita intr-un sistem, sunt calificat pentru a distribui un anumit produs ce apartine acestui sistem.

Pentru a putea insa distribui acest produs, trebuie sa fiu societate comerciala, cu casa de marcat, contabilitate etc.

Exista vreo posibilitate (simpla) de asociere, parteneriat cu o societate comerciala, astfel incat, cu calificarea mea de a distribui acest produs si cu aportul societatii comerciale, produsul sa ajunga pe raft, la cumparator?

Multumesc.


Cel mai recent răspuns: dorelushu , utilizator 21:25, 29 Martie 2012
Din pacate pentru dvs. nu.
Probabil cel mai simplu ar fi un PFA si poti distribui singur, fara asociere cu nimeni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mentinere cif dupa asociere CORINA CONSTANTIN CORINA CONSTANTIN Buna ziua!Daca o PFA(exercitand o profesiune liberala) se asociaza printr-un contract de societate civila, fara personalitate juridica, se primeste un nou CIF ... (vezi toată discuția)
Infiintare intreprindere individuala naesebi naesebi Cate obiecte de activitate poate avea o I.I.? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cum fac preturile si cum le pot vinde legal prin casa de marcat? tym_and tym_and buna ziua Imi fac un gewerbe ( PFA) si inchiriez un spatiu pentru ami face un magazin mixt, cumpar marfa de la selgros sau metro. Exemplu : Cumpar cu un ... (vezi toată discuția)