Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

As dori sa stiu cum poate deveni o persoana proprietar asupra unui imobil,daca au trecut 35 de ani de cand a cumparat acest imobil,insa fara forme legale.
Se poate adresa &unui notar sau doar instantei de judecata?
Sunt doua forme ale uzucapiunii,30 de ani&10-20 de ani?
Ce presupune fiecare?
Va multumesc!
In instanta se invoca uzucapiunea.
In cazul uzucapiunii de 30 de ani se poate uzucapa daca a existat o poesie neintrerupta, neviciata, netulburata si sub nume de proprietar.Adica o posesie utila.
In cazul uzucapiunii de la 10 pana la 20 de ani este necesara existenta unui just titlu si a bunei credinte. Buna credinta presupune ca, daca imobilul avea alt proprietar, dvs. sa nu fi stiut , ci sa fi crezut in tot acest interval de timp ca dvs. sunteti proprietarul.
Vă mulţumsc pt.răspuns!
Deci în niciun caz la notar...