Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SCHIMBARE DENUMIRE FIRMA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SCHIMBARE DENUMIRE FIRMA

Buna seara,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns:
Daca la o firma s-a schimbat denumirea si sediul, trebuie sa fac aditionale la CIM-uri? Cum sau ce se face in momentul de fata, CIM-urile vechi ale salariatilor fiind pe denumirea cea veche a firmei. Un model de astfel de aditional de unde pot sa iau?
Mentionez ca s-a schimbat doar denumirea firmei si sediul social.
Va multumesc!
Nu trebuie efectuat un act aditional, eventual o simpla informare catre salariati, care sa se afle si la dosarul lor de personal, prin care le sunt aduse la cunostinta noile date ale societatii.
Dragilor.................in urma unui control, spre surprinderea noastra, ni s-a dat masura sa facem aditionale la CIM active cu informare privind schimbarea denumirii societatii - se spune ca nu am resp. art. 17 alin. 3 lit.a codul muncii, insa noi am facut informarea pe email catre toti colegii!!!!!!!! Nu scrie nicari in codul muncii ca sa faci iformarea prin act aditional!!! Insa............. Tot inainte !!!!
Actul aditional inseamna acordul partilor ... ceea ce se sustine de catre ITM este o aberatie ... adica, angajatorul va trebui sa aiba acordul salariatului pentru schimbarea denumirii societatii :tooth:
De acrod cu ce spune freelis, insa......... doamne ajuta. Cum oi scrie in aditional...........nu stiu, ca n-am nevoie de acordul salariatului sa schimb denumirea firmei, dar............. stapanul nostru !!!!!!
cred ca o sa scriu "In conformitate cu prevederile art. 17 alin. (3) din Codul Muncii/2003 cu completarile si modificarile ulterioare sunteti informat cu privire la urmatoarele"
1. Se modifica numele angajatorului, persoana juridica, din cutare in cutare