Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarire definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarire definitiva

hotarire definitiva fara stampila definitiv si irevocabil este valabila
In penal hotararile devin doar definitive, nu si irevocabile , ca in dreptul civil.
si o hotarare penala definitiva ce cai de atac mai are?
hotărârile definitive în penal sunt supuse căilor extraordinare de atac: contestația în anulare și revizuirea.
Se poate recurge și la contestația la executare, însă acesta este doar un mijloc de rezolvare a unor nereguli ivite pe parcursul executării hotărârii.
care sunt sansele unui recurs impotriva unei sentintei definitive a curti de apel
se poate 2recursuri facute de aceiasi societate la 2zile distanta in aceeasi speta