avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Decizie definitiva si irevocabila a Curtii de Apel ...
Discuție deschisă în Executare silită

Decizie definitiva si irevocabila a Curtii de Apel Bucuresti

Buna ziua,

Ca fost salariat am castigat un proces cu [editat de admin] (drepturi banesti) la Curtea de Apel Bucuresti prin decizie ramasa definitiva si irevocabila, la instanta de fond (Tribunalul Giurgiu) in prima faza am pierdul
Va rog mult sa-mi spuneti ce sanse are acum [editat de admin] de a intoarce procesul in favoarea sa.
Ce inseamna aceasta decizie definitivasi si irevocabila?
Ce riscuri sunt daca execut silit aceasta societate?
Va multumesc.
Antoanela Radulescu
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2011
Alin Popescu, administrator
Cel mai recent răspuns: Avocat Ungureanu Oana , Avocat 14:29, 12 Iunie 2011
Nu mai are nici o sansa sa desfiinteze hotarirea, iar dv. aveti grija sa o puneti in executare silita in termen de 3 ani de la raminerea defintiva apelind eventual la un executor judecatoresc
Dumnezeu sa ma ierte, dar informatii corect lumea, daca tot a-ti facut Facultatea de Drept. Nu am studii in domeniu ci doar practica! Doamna! Dupa recurs mai exista o ultima cale de atac a celui ce pierde (recursul) la Inalta curte de Casatie si justitie si actiunea se numeste "anulare in contestare". E foarte adevarat ca sansele sunt foarte mici, dar exista si ptobabil ca firma puternica cu care sunteti in litigiu s-ar putea sa o foloseasca. Inca nu va culcati pe o ureche, ci urmariti daca a depus a III-a forma de atac. Mai mult, dupa cum merg lucrurile in Ro, din practica mea, o hotarare judecatoreasca este daca nu ai noroc, fix apa de ploaie. Deci iarasi fiti vigilenta. Am un caz, cu o hotarare jud, cine trebuia sa puna in executare nu a facut-o, pagubitul i-a facut si plangere penala si autoritatile sau "organele" cum vreti sa le denumiti a dat rezolutia NUP si azi nici sentinta nu este pusa in executare. Foarte mare atentie...
O hotarare definitiva si irevocabila nu mai poate fi atacata cu nicio cale de atac ( apel-cale ordinara de atac ori recurs-cale extraordinara de atac), putand fi pusa in executare dupa investirea cu formula executorie. Atat contestatia in anulare cat si revizuirea sunt cai de atac extraordinare ce nu pot fi introduse decat in cazuri expres si limitativ prevazute de lege, iar competenta de solutionare a acestora revine instantei a carei hotarare a fost atacata, fiind numite cai de atac de retractare.
Ultima modificare: Duminică, 12 Iunie 2011
Avocat Ungureanu Oana, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarire definitiva ailincaidan ailincaidan hotarire definitiva fara stampila definitiv si irevocabil este valabila (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare admisa. rejudecare recurs craciunfcristian craciunfcristian buna ziua. am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila in cazul.... prima hotarare a venit de la judecatoria buftea cu recurs la tribunalul ... (vezi toată discuția)
Recurs la recurs elenamuscalu elenamuscalu se poate face recurs la hotararea facuta de curtea de apel?recurs la recurs?de cate ori? (vezi toată discuția)