Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit modificare norme metodologice cod fiscal pct.115 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

modificare norme metodologice cod fiscal pct.115 impozit minim?

Intrebarea mea este in legatura cu normele metodologice de aplicare a codului fiscal cu privire la impozitul minim.
Pentru perioada cind acest impozit este datorat respectiv mai 2009- sept.2010 au fost emise norme metodologice prin HG 488/2009. Aceste norme la pct.115 au urmatoarea formulare:
115. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica societatilor in inactivitate temporara inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. etc..

In prezent pe site-ul anaf se gaseste o versiune a codului fiscal cu norme metodologice, iar la art.18 intrand pe aceste norme la punctul 115 este alt text:
Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică contribuabililor aflați în inactivitate temporară sau care au declarat pe propria răspundere că nu desfășoară activități la sediul social/sediile secundare, situații înscrise, potrivit prevederilor legale, în registrul comerțului sau în registrul ținut de instanțele judecătorești competente, după caz. etc...

Stie cineva cind a fost modificat punctul 115 al normelor? A existat o actiune in contencios cumva?
Punctul 11^5 a fost modificat in anul 2010 conform HG 791/02.08.2010 - pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, precum si pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale .
B. Titlul II “Impozitul pe profit”
1. Punctul 11^5 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica contribuabililor aflati in inactivitate temporara sau care au declarat pe propria raspundere ca nu desfasoara activitati la sediul social/sediile secundare, situatii inscrise, potrivit prevederilor legale, in registrul comertului sau in registrul tinut de instantele judecatoresti competente, dupa caz. În cazul in care contribuabilii solicita inscrierea, in cursul anului, a situatiilor mentionate, prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal se aplica pentru perioada cuprinsa intre inceputul anului si data cand contribuabilul inregistreaza la oficiul registrului comertului/registrul tinut de instantele judecatoresti competente cererea de inscriere de mentiuni. Daca perioada de inactivitate temporara/nedesfasurare a activitatii inceteaza in cursul anului, contribuabilii aplica prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal pentru perioada ramasa din anul respectiv.”

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal