Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act original
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act original

nu mai am un act original de vanzare cumparare ,pot sa- l solicit numai la notarul care l_a redactat?
Puteti sa solicitati o copie dupa exemplarul oprit la arhiva biroului notarial.
multumesc domnule consilier juridic
Fie solicitati o copie legalizata din arhiva biroului notarial, fie daca sunt prezente ambele parti semnatare ale actului, adica si vanzatorul si cumparatorul se poate elibera un duplicat. Duplicatul are aceeasi valoare cu originalul, copia legalizata nu are aceeasi putere ca si originalul.