Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Când pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Când pot beneficia de pensie?

Sunt nascut în anul 1970,luna aprilie,ziua 21,bărbat.
Stagiul de cotizare în specialitate : 19 ani,6 luni,23 zile.
Stagiul total de cotizare : 29 ani,6 luni, 11 zile.
Menţionez că la data de 15.11.2011 am fost declarat inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidentă,de către comisia de expertiză medico-militară,gradul II de invaliditate fără drept de muncă.
Nu am primit încă decizia de pensie sau ajutor de supravieţuire.
Aveţi idee cât voi fi penalizat pentru că m-am înbolnăvit aşa devreme.
Sunt in aceeasi situatie cu tine.Nascut in 1970.Stagiu de cotizare in specialitate19 ani si 3 luni cu o vechime calculata de 29 ani si 4 luni.M-am pensionat in aceleasi conditii ca tine(inapt serviciul militar) la data de 03.06.2011 si decizia de pensie mi-a venit abia la sf lunii decembrie 2011(deci dupa 7 luni).Pina atunci nimic.Prin decizie mi s-a stabilit o pensie de cca 1000 lei lunar,fapt pentru care am depus contestatie la Comisia de contestatii a Casei de Pensii sectoriale si cu toate ca au trecut mai bine de 2 luni nu am primit nici un raspuns.Altii m-au indrmuat sa am multa rabdare...ceea ce trebuie sa si am.
In schimb la sf lunii martie 2012 am mers si mi s-au dat cele 10 salarii compensatorii din care s-a luat un impozit de 32 la suta.Asa ca multa rabdare...va sfatuiesc.
Pensia de invaliditate nu este o pensie diminuata (penalizata, cum spuneti dvs.). Presupun ca, dupa ce ati fost incadrat in grad de invaliditate, dosarul a fost trimis casei sectoriale de pensii iar aceasta nu a emis decizia de pensie de invaliditate.

Adresati-va in scris casei de pensii sectoriale si reamintiti-i ce prevede art. 106 din Legea nr. 263/2010. Ar fi bine sa va intrebati angajatorul cand a trimis dosarul - stiu ca, in cazul dvs., angajatorii trimit dosarele la casele de pensii sectoriale.
Art. 106 - Legea nr. 263/2010
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.
(2) Decizia prevăzută la alin. (1) cuprinde temeiurile de fapt şi de drept în baza cărora se admite sau se respinge cererea de pensionare.
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunică persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
De la casa de pensii a M.A.I. mi s-a comunicat telefonic că a fost finalizat calculul pensiei şi urmează să primesc decizia aceasta fiind în valoare de 621 lei,urmând să primesc şi sumele ce mi se cuvin pentru celelalte luni, respectiv de la data ieşirii la pensie.Referitor la salariile compensatorii s-au dat celor care au iesit la pensie în anul 2011 până la sfârşitul lunii iunie,pentru ceilalti nu sunt momentan bani.
Cererea de pensionare am făcuto pe data de22.11.2011 în ziua în care am terminat lichidarea.Dosarul a fost depus cu mari intervenţii de către angajator la data de 05.01.2012 fiind nevoie să mai depun la dosar adeverinţa că am plătit CAS .
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Unitatea angajatoare trebuia sa trimita dosarul in termen de 15 zile de la inregistrarea cererii de pensionare, potrivit art. 74, alin. (4) din HG nr. 257/2011. Insa unitatea nu trebuia sa depaseasaca termenul de 30 de zile de la data inregistrarii cererii de pensionare, data care presupun ca este 22.11.2011 (art. 104, alin. 3 din Legea nr. 263/2010).

Intrucat unitatea a depasit ambele termene, drepturile de pensie vor fi stabilite si platite cu data de 05.01.2012 care este data inregistrarii cererii la casa de pensii sectoriala. Impreuna cu prima pensie, teoretic, veti primi si diferentele de pensie pe lunile anterioare.
Când pot beneficia de pensia pentru limita de vârstă?
Din 15.11.2011-pensie de invaliditare gradul II,starea de sănătate nu-mi v-a permite să mai lucrez după spusele medicilor de la comisia medico-militară,aceasta deteriorându-se de la o zi la alta.La următoarea revizuire voi primi o decizie definitivă.
Dacă cel de sus îmi mai ajută la ce vârstă pot beneficia de pensia pentru limită de vârstă la data de 15.11.2011- stagiul total de cotizare 29 ani,6 luni, 11zile
- stagiul de cotizare în specialitate 19 ani,11 luni,24 zile(verificat documentele)
-data naşteri 21.04.1970
-fost angajat al M.A.I -bărbat