Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la grupa normala de munca. VA MULTUMESC.
Trebuie sa va depuneti dosarul la Casa de Pensii in noiembrie 2012.
Numai bine.
1. Pentru un barbat nascut in iunie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupa I si a II-a de munca vi se mai adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 11 luni si astfel stagiul de cotizare este de 37 de ani si 10 luni.

3. Pentru cei 21 de ani si 11 luni lucrati in grupe superioare de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.

4. Fata de cele de mai sus puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 6 luni, in decembrie 2013;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in iunie 2013.
Puteti beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 60 de ani si 6 luni. Varsta standard de pensionare de 65 de ani se reduce cu 4 ani si 6 luni datorita perioadelor lucrate in grupe de munca.
-pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani. Pentru perioadele lucrate in grupe de munca primiti perioade suplimentare astfel: 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa I de munca si 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa II de munca.
-pensie anticipata tot la implinirea varstei de 60 de ani, cu conditia sa realizati stagiul de cotizare de 43 de ani prevazut de lege. Insa nu veti mai realiza acest stagiu.
Varsta standard de pensionare 65 de ani (iunie 2018).
Pentru activitatea desfasurata in gr. I si II, daca este cu 100%, beneficiati pentru cei 21 ani si 11 luni de o reducere de 4 ani si 6 luni(va mai trebuia o luna ca sa beneficiati de 5 ani). Varsta de pensionarea cu reducerea varstei standard este de 60 ani si 6 luni .
ContSters42179, utilizator
Dar de la pensia de boala,4 ani la gradul 2 si un an la gradul 3 nu beneficiez de nici o reducere a varstei de pensionare?