avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

sunt nascut pe 15 ian. 1953 cu o vechime de 39 ani de munca dintre care 21 ani si 6 luni lucrati in grupa a doua'. as dori sa stiu cand pot iesi la pensie. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:07, 8 Ianuarie 2012
Deoarece ati lucrat in conditii deosebite (grupa a II-a) cel putin 20 ani si aveti stagiu complet de cotizare beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4.5 ani.

In speta, veti putea iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cand impliniti 60 ani si 6 luni ....
1. Pentru un barbat nascut in ianuarie 1953 varsta standard depensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 21 de ani si 6 luni lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.

3. Pentru cei 21 de ani si 6 luni lucrati in gr.a II-a de munca vi se mai adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 4 luni (adica aveti un stagiu de cotizare de 44 de ani si 4 luni).

4. Asadar:

- beneficiati de pensie de limita de varsta la 60 de ani si 6 luni (iulie 2013);

- pentru ca ati depasit stagiul complet de cotizare cu peste 8 ani puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) la varsta de 60 de ani (ianuarie 2013).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta boban81 boban81 Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la ... (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare andreea2121 andreea2121 Buna ziua! Am o cunostinta care la varsta de 58 de ani implinita, cu o vechime in munca de 40 de ani, din care 20 in grupa a II a de munca si care momentan ... (vezi toată discuția)