Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii acordare spor de vechime bugetari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

acordare spor de vechime bugetari

Un salariat contractual din cadrul primariei are facut o vechime de 10 ani cum ii acord sporul de vechime ?
Este incadrat guard clasa 17 ,gradatia 2 de vechime , ca urmare a acordarii vechimei avanseaza guard clasa 19 gradatia 3 , cum calculez sporul de vechime ii acord procent de 5 % la salariul de baza sau conform art 6 din Legea 283/2011 spune ca beneficiaza de o majorare de salariu de baza avut corespunzator numarului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul prevazut la art 10 alin 5 din Legea 284/2010 , respectiv acela de 2,5%
Intrebarea este , respectivul salariat are un salariu de 700 lei la acest salariu mai adaug 5 % = 756 sau la 700x 2,5 % cum e corect ?
Va multumes anticipat
mai adaugi 5% (2,5 x2 =5 % corespunzator celor doua clase de salarizare succesive)
Cum le acordati sporul, in baza a ce, atata timp cat Legea 283/2011privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor măsuri financiare în domeniul bugetar, prevede la art.6 ca "(1) În anul 2012, avansarea personalului încadrat pe funcţii de execuţie în gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se face prin încadrarea în clasele de salarizare corespunzătoare vechimii în muncă dobândite, prevăzute la art. 11 alin. (3) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările ulterioare, personalul beneficiind de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător numărului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea sus-menţionată, fără acordarea salariului corespunzător coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare."?
Mai mult, in cadrul aceleiasi legi se prevede ca pentru anul 2012, cuantumul salariilor de baza, al sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor, ramane la niveul din decembrie 2011.
Sunteti in confuzie totala!
1.Fără acordarea salariului corespunzător coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare inseamna ca nu se aplica in cazul dat coeficientul de ierarhizare 1,56 pt. clasa 19,prevazut in lege,rezultand un salariu de baza de 600x1,56=936lei,(600lei val.de referinta in 2012),ci asa cum s-a precizat anterior ,se aplica 5%la sal. de baza avut (2,5%multiplicat cu nr. de clase suplimentare acordat cf. gradatiei 3,respectiv doua)rezultand un salariu pt.gradatia 3de 700x5%=735lei si nu 936....

2.Cititi cu atentie actul normativ invocat,astfel la art.6Legea 283/2011 veti gasi reglementat:

Art. 6
(1) In anul 2012, avansarea personalului incadrat pe functii de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se face prin incadrarea in clasele de salarizare corespunzatoare vechimii in munca dobandite, prevazute la art. 11 alin. (3) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, personalul beneficiind de o majorare a salariului de baza avut, corespunzator numarului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea sus-mentionata, fara acordarea salariului corespunzator coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare.

@aura2012

700x5%=735lei,sal.de baza aferent guard,clasa 19,gradatia 3.
ContSters136493, utilizator