avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala sau SRL pentru ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala sau SRL pentru comercializare produse naturiste si cosmetice?

Doresc sa incep o afacere cu produse naturiste(gen plafar), cosmetice, suplimente nutritive si sunt in dilema , nu stiu ce forma de organizare sa aleg sa fie mai avantajoasa .
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 10:34, 5 Aprilie 2012
1.Puteti infiinta II in care principalele avantaje ale infintarii sunt:
Costurile cu infintarea sunt mai mici decat cele pentru infintarea unei societati comerciale;
Nu este necesar un capital social;
Documentatia pentru obtinerea Certificatului de inregistrare este mult mai simpla;
Gestionarea este mult mai simpla decat la o societate comerciala;
Nu este necesara justificarea folosirii banilor ( banii pot fi utilizati in scopuri personale in momentul incasarii).
2.Principalele dezavantaje ale infiintarii unui PFA sau a unei intreprinderi individuale sunt:
Datoriile PFA-ului pot fi recuperate din averea proprie a persoanei fizice.
La infintare, este necesara justificarea experientei/pregatirii profesionale pentru fiecare cod CAEN ales.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pfa caprice caprice Buna ziua, ce inseamna un pfa, car ar fi pasii de infiintare, ce obiecte de activitate poti avea si care este modalitatea de impozare la un pfa, mai exact ce ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa silvia1 silvia1 As dori sa stiu cam tot ce se poate despre infiintarea de PFA.Am urmarit o multime de subiecte,dar,unele erau total ambigue. Iar in privinta darilor catre ... (vezi toată discuția)
Ce studi(calificari) iti trebuie pt deschidere magazin naturist? viorel_bz viorel_bz pt a deschide un magazin naturist tip plafar ceaiurii, tincturii,etc iti trebuie o anumita calificare,studii? va multumesc (vezi toată discuția)