Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala sau SRL pentru ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala sau SRL pentru comercializare produse naturiste si cosmetice?

Doresc sa incep o afacere cu produse naturiste(gen plafar), cosmetice, suplimente nutritive si sunt in dilema , nu stiu ce forma de organizare sa aleg sa fie mai avantajoasa .
1.Puteti infiinta II in care principalele avantaje ale infintarii sunt:
Costurile cu infintarea sunt mai mici decat cele pentru infintarea unei societati comerciale;
Nu este necesar un capital social;
Documentatia pentru obtinerea Certificatului de inregistrare este mult mai simpla;
Gestionarea este mult mai simpla decat la o societate comerciala;
Nu este necesara justificarea folosirii banilor ( banii pot fi utilizati in scopuri personale in momentul incasarii).
2.Principalele dezavantaje ale infiintarii unui PFA sau a unei intreprinderi individuale sunt:
Datoriile PFA-ului pot fi recuperate din averea proprie a persoanei fizice.
La infintare, este necesara justificarea experientei/pregatirii profesionale pentru fiecare cod CAEN ales.