Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Limta drepturilor de autor în utilizarea fragmentelor ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Limta drepturilor de autor în utilizarea fragmentelor din lucrãri protejate

Lucrez la o carte tip monografie in care folosesc si fragmente din alte lucrari istorice/geografice, dar pe care le citez in ghilimele si despre care fac precizare din ce sursa scrisa provin. Incalc legea drepturilor de autor? Trebuie sa cer permisiunea autorilor pentru a cita fragmente din operele lor?
Multumesc.
Conform legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, cap. 6, art. 33, puteti cita scurte fragmente, asa cum ati mentionat, din operele pe care le folositi pentru exemplificarea subiectelor tratate in cartea dvs. Trebuie sa fiti atent la sursa citatelor pentru a nu incalca drepturile de publicare ale altor publicatii care au platit, eventual, drepturile de autor pentru publicarea integrala a operelor din care citati dvs. acele scurte fragmente.

CAPITOLUL VI
Limitele exercitarii dreptului de autor
Art. 33. (1) Sunt permise, fara consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, urmatoarele utilizari ale unei opere aduse anterior la cunostinta publica, cu conditia ca acestea sa fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de utilizare:
a) reproducerea unei opere in cadrul procedurilor judiciare, parlamentare sau administrative ori pentru scopuri de siguranta publica;
b) utilizarea de scurte citate dintr-o opera, in scop de analiza, comentariu sau critica ori cu titlu de exemplificare, in masura in care folosirea lor justifica intinderea citatului;

[ link extern ]
L.C.