Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ong infiintat in decembrie 2010, fara activitate, ce ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ong infiintat in decembrie 2010, fara activitate, ce acte trebuiesc depuse ....

buna ziua!
in cazul unui ong infiintat in 2010 decembrie, care pana in prezent nu are activitate, ce acte ar trebui depuse pentru a putea incepe activitatea (bilant, ....?)!
pentru a putea angaja in cadrul ong, care ar fi pasii pe care sa ii urmez?
Pana la finele lunii aprilie 2012 trebuie sa depuneti bilantul pentru 2011.
Pentru angajarea de personal pe ong trebuie sa depuneti la finante formularul 010 pentru a va completa vectorul fiscal cu impozitul pe salariu si celelalte contributii sociale pe care le veti plati. De asemenea trebuie sa contactati itm-ul de care apartineti pentru a rezolva transmiterea electronica a revisalului unde se inregistreaza contractul de munca si toate modificarile pe care le veti aduce in timp.
Trebuie sa faceti si un dosar al angajatului cu toate documentele lui.
Dar astea sunt informatii generale si toate au un termen scadent care depinde de momentul in care doriti sa inceapa activitatea respectivul salariat.
Va trebui sa transmiteti electronic declaratia 112 pentru care va trebuie certificatul pentru semnatura electronica.
george-neagu, moderator
multumesc