Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... trusa sanitara
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

trusa sanitara

Care este legea care impune societatilor comerciale sa aib ain dotare trusa medicala
319 din 2006, precum si normele de aplicare la aceasta, modificate.
Obligativitatea truselor sanitare apare in HG1091/2006:
19.Încăperi pentru acordarea primului ajutor
19.1.În funcţie de dimensiunile spaţiilor de lucru, de tipul de activitate desfăşurată şi de frecvenţa accidentelor, trebuie să fie asigurate una sau mai multe încăperi pentru acordarea primului ajutor.
19.2.Încăperile pentru acordarea primului ajutor trebuie echipate cu instalaţii şi dispozitive indispensabile pentru primul ajutor şi trebuie să permită accesul cu brancarde.
Acestea trebuie să fie semnalizate în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 971/2006.
19.3.De asemenea, echipamentul de prim ajutor trebuie să fie disponibil în toate locurile unde condiţiile de lucru o cer.
Acest echipament trebuie să fie marcat corespunzător şi să fie uşor accesibil.
Cel mai clar obligativitatea dotarii cu trusa sanitara pentru acordarea primului ajutor este prevazuta in ORDIN nr. 427 din 14 iunie 2002
pentru aprobarea componentei trusei sanitare şi a baremului de materiale, ce intra în dotarea posturilor de prim ajutor fără cadre medicale

ART. 1
(1) Se aproba componenta trusei sanitare folosite pentru acordarea primului ajutor medical, care se afla în dotarea posturilor fixe de prim ajutor fără cadre medicale din întreprinderi, instituţii şi unităţi economice, şcoli, cabane turistice şi altele asemenea, denumita în continuare trusa sanitară, prevăzută în anexa nr. 1.
(2) Persoanele juridice care desfăşoară activităţile prevăzute în anexa nr. 2 sunt obligate sa aibă în dotare trusa sanitară.

ANEXA 2

Trusele sanitare de acordare a primului ajutor medical vor fi folosite astfel:

1. Activităţi industriale, agricole şi de prestări de servicii:
1a) în secţii de activitate cu mai mult de 5 persoane - una la cel mult 25 de persoane;
1b) activităţi cu locuri de munca dispersate, indiferent de numărul de angajaţi;
1c) mijloace de transport în comun, altele decât auto.

2. Activitate de comerţ:
2a) spaţii comerciale care permit accesul direct al clienţilor la mărfurile expuse;
2b) spaţii comerciale organizate pe subunitati pentru prezentare şi desfacere;
2c) pieţe agroalimentare;
2d) staţii de distribuire a carburantilor.

3. Activităţi de învăţământ, proiectare-cercetare:
3a) grădiniţe, şcoli, alte instituţii de învăţământ care nu dispun de cabinet medical propriu - cel puţin una la 50 de elevi;
3b) ateliere şcolare, sali de sport;
3c) cămine şi internate;
3d) alte activităţi de proiectare-cercetare - cel puţin una la 25 de persoane.

4. Activităţi culturale şi recreative:
4a) sali de spectacole - una la cel puţin 100 de locuri;
4b) sali de sport sau de întreţinere fizica, altele decât cele din instituţiile de învăţământ;
4c) cluburi, alte spaţii pentru activităţi de divertisment cu cel puţin 10 locuri;
4d) baruri, restaurante, hoteluri, moteluri, pensiuni, unităţi agroturistice.