Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat mostenitor

Buna ziua,
Eu si sotul meu avem testament pentru o casa care a apartinut unui unchi pe care l-am ingrijit. Unchiul nostru a decedat de curand si pentru a putea ridica ultima pensie avem nevoie de certificat de mostenitor. Am inteles ca trebuie facuta sucesiunea, de fapt la mijloc fiind doar casa in care am locuit impreuna. Va rog sa-mi spuneti care cale este mai simpla si mai putin costisitoare prin notariat sau prin judecatorie?. Mai este necesara evaluarea unui expert daca la cumparare in 2003 casa a costat 4000ron?.
Mentionez ca unchiul meu nu mai are pe nimeni care sa ridice probleme in vedera mostenirii.
Va multumesc.
la instanta se ajunge in cazul in care mostenitorii nu se inteleg, ceea ce nu este cazul la dvs.
trebuie sa mergeti la un notar, de regula din raza unde se afla imobilul, cu testamentul si certificatul de deces, precum si cu un atestat fiscal de la primarie cu valoarea de impozitare a imobilului respectiv.
valoarea imobilului este data de notar, conform expertizei notariale.
LALYM a scris:

la instanta se ajunge in cazul in care mostenitorii nu se inteleg, ceea ce nu este cazul la dvs.
trebuie sa mergeti la un notar, de regula din raza unde se afla imobilul, cu testamentul si certificatul de deces, precum si cu un atestat fiscal de la primarie cu valoarea de impozitare a imobilului respectiv.
valoarea imobilului este data de notar, conform expertizei notariale.

Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Cu stima
Livia Rosu