avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat mostenitor

Buna ziua,
Eu si sotul meu avem testament pentru o casa care a apartinut unui unchi pe care l-am ingrijit. Unchiul nostru a decedat de curand si pentru a putea ridica ultima pensie avem nevoie de certificat de mostenitor. Am inteles ca trebuie facuta sucesiunea, de fapt la mijloc fiind doar casa in care am locuit impreuna. Va rog sa-mi spuneti care cale este mai simpla si mai putin costisitoare prin notariat sau prin judecatorie?. Mai este necesara evaluarea unui expert daca la cumparare in 2003 casa a costat 4000ron?.
Mentionez ca unchiul meu nu mai are pe nimeni care sa ridice probleme in vedera mostenirii.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: livia rosu , utilizator 10:04, 11 Aprilie 2012
la instanta se ajunge in cazul in care mostenitorii nu se inteleg, ceea ce nu este cazul la dvs.
trebuie sa mergeti la un notar, de regula din raza unde se afla imobilul, cu testamentul si certificatul de deces, precum si cu un atestat fiscal de la primarie cu valoarea de impozitare a imobilului respectiv.
valoarea imobilului este data de notar, conform expertizei notariale.
LALYM a scris:

la instanta se ajunge in cazul in care mostenitorii nu se inteleg, ceea ce nu este cazul la dvs.
trebuie sa mergeti la un notar, de regula din raza unde se afla imobilul, cu testamentul si certificatul de deces, precum si cu un atestat fiscal de la primarie cu valoarea de impozitare a imobilului respectiv.
valoarea imobilului este data de notar, conform expertizei notariale.


Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Cu stima
Livia Rosu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre mostenire radud62 radud62 In acest an ambii parinti au decedat( aprilie 2012). A ramas o casa si terenul aferent. Suntem trei frati: doi locuiesc in alte localitati iar o sora ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as dori sa dobandesc un certificat de calitate de ... motz.mozzart motz.mozzart Buna ziua, As dori sa dobandesc un certificat de calitate de mostenite dupa mama unui unchi pe care l-am mostenit prin testament. El a mai avut o sora care ... (vezi toată discuția)
Succesiune inregistrata in baza de date dupa 27 ani ContSters238389 ContSters238389 Va rog sa ma ajutati cu un sfat sint disperata. In 1986 a decedat unchiul meu fratele mamei fara copii iar dupa 3 luni a decedat si mama mea. Sucesiunea nu s-a ... (vezi toată discuția)