Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit marfuri expirate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

marfuri expirate

Daca o firma s-a infiintat in dec.2010,a deschis un punct de lucru dar nu a avut deloc activitate, iar la inceperea activitatii in oct.2011,o parte din produsele achizitionate(intre timp) au termenul de valabilitate expirat.Normal au fost scoase de la vinzare.
Daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care este procentul legal sau limita admisa ca cheltuiala deductibila din punct de vedere fiscal,intrucit in art.,HG 831/2004 marfurile mele(prod,medicinale,ceaiuri...),nu se incadreaza ca perisabile pe timpul transportului,depozitarii sau desfacerii...,ci pur si simplu le-a expirat termenul.
Daca ma poate ajura cineva....mii de multumiri
Se face un proces verbal de scoatere din uz a marfurilor insotit de o lista cu toate marfurile respective si termenul de expirare. Atentie se plateste TVA si impozit pe profit